Awards

The society awards prizes for paintings determined to be best in show by the judges at our annual selected exhibition.

2019 winners

  • The Royal Watercolour Society President’s Award: Unearthly Earth by Astrig Akseralian
  • The Royal Institute of Painters in Water Colours Award: Late August pm 2018 by David Harrison
  • The Sorrell Award: Henge in moonlight by Caroline Furlong
  • The Tindalls Rosebowl Award: Emerging by Beverly Hughes
  • The SEAW Members Award: Tregardock Cliffs by Vandy Massey
  • The Daniel Smith Award: Valentia, Ireland by Astrig Akseralian
  • The Daniel Smith Award: Under a Suffolk sky by Alan Noyes
  • The Artist & Illustrators Award: The Garden by Petula Stone
  • The Babylon Arts Award: Rose 2019 by Steph Gregory
  • The St Cuthberts Mill Award: Rusting in Peace by Paul Franks
  • The Brush Award: Cattleya Orchid by Bridgette James
  • The Tindalls Award: Terry and Dave by Jeff Carter

2018 winners

  • The Royal Watercolour Society President’s Award: Fluid Variation 17 by Justin Hawkes
  • The Royal Institute of Painters in Water Colours Award: Primitive Pots by Sue Downie
  • The Sorrell Award: Thorn Hedge by Susan Taylor
  • The Tindalls Rosebowl Award: Mist rolling in by Vandy Massey
  • The SEAW Members Award: On the Edge of the Fens by Helen Clarke
  • The Daniel Smith Watercolour Award: Fruit and Flowers by Jackie Devereaux
  • The Daniel Smith Award: Lake District by Mai Nguyen
  • The Babylon Arts Award: Pinboard by John Wells
  • The St Cuthberts Mill Award: Birch Trees by Michele Webber
  • The Brush Award: Turks Turban Squash by Sarah McGonigle
  • The Tindalls Award: Votes four women by Mel Collins

2017 winners

  • The Royal Watercolour Society President’s Award: Summer Meadow by Anthony Mashman
  • The Royal Institute of Painters in Water Colours Award: Believe by Stephie Butler
  • The Sorrell Award: Tumbling Stream by Lesley Rumble
  • The Tindalls Rosebowl Award: Winter Fieldlines by Caroline Furlong
  • The SEAW Members Award: Remember that afternoon by Alan Noyes
  • The Daniel Smith Award for innovation in the use of watercolour: Stack II by Clare Maria Wood
  • The Daniel Smith Award for best use of colour: The Fruit Bowl by Patricia Stoten
  • The Cambridge News Award: Terrace 2 by Catherine Smith
  • The Lighting Sensations Award: Sunshine, Shadows and White-washed Pots by Chris Lockwood
  • The Babylon Arts Award: Windswept by Karen Stamper
  • The St Cuthberts Mill Award:  Shottley Point by Bobby Open
  • The Tindalls Award: Across the Marshes - Norfolk by Helen Clarke

2016 winners

  • The Royal Watercolour Society President’s Award: On the edge by Karen Stamper
  • The Daniel Smith Watercolour Award: Jugs 1 by Virginia Albutt
  • The Daniel Smith Watercolour Award for an artist under 35: Caribbean Crab by Freddy Paske
  • The St Cuthberts Paper Award: Storm by Lesley Rumble
  • Rosemary's Brushes Award: Fritilary by Amanda Caldwell
  • The Tindalls Award: Amphitheatre Pompei by Anthony Mashman
  • The Tindalls Award: A Quiet Spot in the Yorkshire Dales by David Mitchell
  • The Tindalls Award: Ploughed Field by Moira Fraser-Steele

2015 winners

  • The Royal Watercolour Society President’s Award: Mary by John Glover
  • The St Cuthberts Paper Award: Sleepy Sheep by Ruth Mccabe
  • Rosemary & Co Brushes Award: Mussel man by Gilly Marklew
  • The Tindalls Award: Glassworks by Alan Noyes
  • The Tindalls Award: Mediterra Marche by Tony White
  • The Tindalls Award: The Amphitheatre by Vandy Massey

2014 winners

  • The Royal Watercolour Society President’s Award: Moehne Dam, Breached by Lesley Rumble
  • The St Cuthberts Paper Award: Kirkham Priory by Rita Browne
  • Rosemary & Co Brushes Award: Simon James by Merrie Curtiss-Fuller
  • The Tindalls Award: Norwegian Northern Lights Fauske 2 by Hugh Jenkins
  • The Tindalls Award: Beer Boxes, Ski Resort by Sue Lees
  • The Tindalls Award: Retreat from the City by Sue Lees
  • 2019 – Caroline Furlong
  • 2018 – Susan Taylor
  • 2017 – Lesley Rumble
  • 2019 – Astrig Akseralian
  • 2018 – Justin Hawkes
  • 2017 – Anthony Mashman
  • 2016 – Karen Stamper
  • 2015 – John Glover
  • 2014 – Lesley Rumble
  • 2013 – Moira Fraser Steel
  • 2012 – Tony White
  • 2011 – Tessa Shedley Jordan
  • 2010 – Tessa Shedley Jordan
  • 2009 – no prize awarded
  • 2008 – Tessa Shedley Jordan
  • 2007 – Philip Rundall
  • 2019 – David Harrison
  • 2018 – Sue Downie
  • 2017 – Stephie Butler

Sponsors over the years

WordPress Theme built by Shufflehound. Copyright © 2019 Society of East Anglian Watercolourists and their members. All Rights reserved. No information or image may be used without the permission of the creator.
X